Lilliput FA1016-NP/C – 10.1″ IPS HDMI monitor
The Lilliput FA1016-NP/C is a 10.1 inch 16:9 LCD monitor with HDMI and VGA video inputs. As our highest resolution HDMI 10″ monitor, it has a 1920 x 1200 pixel panel, and 1000:1 contrast ratio – allowing for the clearest image for installation into either an industrial or camera based
| HDMI+VGA Interfaces – The FA1016 is compatible with both HDMI and VGA signals, designed to be used with legacy VGA as well as current HDMI video input feeds. Perfect for Home Security systems, industrial machinery monitoring, and camera confidence monitoring. Wide Voltage Power – Features high level components to support 7 to 24V power supply voltage, allowing the monitor to be installed in more varied and different installation locations (PSV vehicles, trucks etc) |
| Monitor Specification | |
| Screen Size (diagonal) | 10.1 inch |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 (native) – 10.1″ 8 Bit IPS |
| Maximum Resolution | 1920×1080 (maximum) |
| Viewing Angle (degrees) | 170º x, 170º y |
| Brightness Ratio (cd/m2) | 320 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Backlight | LED |
| Video Inputs | HDMI, VGA |
| Audio Outputs | Internal Speaker, Earphone Jack |
| Touchscreen Technology | None |
| Input Power | DV 7-24V (12V 1.5A DC Plug provided) |
| Operating Temperature | 0°c to +50° degrees |
| Mounting Options | VESA 75, ¼ inch BSW thread, vertical slot mount mechanism |
| Contents Of Box | |
| Product | 1 x FA1016-NP/C monitor |
| Connection Cables | 1x HDMI A-A cable, 1x VGA cable |
| Power Adaptor | 1x DC 12V plug (available in UK, US and EU style), |
| Mounts and stands | Gimbal Bracket (Optional) // VESA 75 Stand (Optional) |
| Dimensions | |
| Height (mm) | 157 |
| Width (mm) | 252 |
| Depth (mm) | 25 |
| Weight (g) | 560 |
| Environment | |
| Storage Temperature | -20°c to 60°c |
| Weight | 560 g |
|---|
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Lilliput 663/S2 7″ LCD On-Camera 3G-SDI / HDMI Monitor
- 7" 1280 x 800 IPS LCD Display
- 800:1 Contrast Ratio
- HDMI, Component, SDI, Composite Inputs
- HDMI Loop Output
- Peaking, False Color, Histogram
- Customizable Front Panel Buttons
- Metal Chassis Sun Hood & Tally Light
- 3 x 1/4"-20 Threaded Mounting Holes
- Sony L & Canon LP-E6 Battery Plates
- V-Mount & Gold Mount Plate Adapter
Lilliput 664 7″ On-Camera Monitor with HDMI Input
Lilliput 664/O/P 7″ On-Camera Monitor with HDMI Input/Output & Display Tools
Lilliput 664/W 7″ FPV Monitor for DJI Drones
- Works with DJI Drones
- 7" IPS 1280 x 800 Resolution Display
- Ultra-Bright & Sunlight-Readable Display
- 5.8 GHz AV Receiver Built In
- Reception Range of up to 1.2 Miles
- 1 x HDMI & 1 x Composite AV Inputs
- Static Display on Lost or Weak Signals
- Auto-Switching NTSC/PAL AV Receiver
- 89° Viewing Angle
- 3H Screen Protection
Lilliput 665 7″ On-Camera HDMI Monitor
Lilliput H7S 7″ 4K HDMI/3G-SDI Ultra-Bright On-Camera Monitor
- 1920 x 1200 Native, 2840 x 2160 Maximum
- 1800 cd/m² Brightness, HDR Support
- 1200:1 Contrast Ratio, 16:10 Aspect
- HDMI/3G-SDI Inputs/Outputs, Tally Input
- Hot-Swap Dual L-Series Battery Plate
- HDR Support, Load 3D LUTs via USB
- 1 x Speaker, 1 x Headphone Jack
- 3 x 1/4"-20 Mounting Threads
- 180° Tilting Shoe Mount
Lilliput Q7-12G 7″ HD 12G-SDI/HDMI 2.0 Ultra-Bright On-Camera Monitor
- 7" 1920 x 1200 HDR & 3D LUT Monitor