Lilliput FA1045-NP/C – 10″ HDMI monitor
The Lilliput FA1045-NP/C is a 10″ monitor with HDMI, DVI, VGA, YPbPr, S-Video and composite input.
PLEASE NOTE – BEFORE ORDERING
10 inch high definition screen
10” high definition 4:3 monitor
HDMI, DVI, VGA, YPbPr, composite S-Video
Unique to the FA1045, it also features a YPbPr video input (which is used for receiving analogue component signals) and an S-Video input (popular with legacy AV equipment). We recommend the FA1045 to customers who plan to use their monitor with a range of AV equipment, as this 10 inch monitor is certain to support it.
Perfect CCTV monitor
You won’t find a more suitable CCTV monitor than the FA1045. The 4:3 aspect ratio and wide selection of video inputs means this 10 inch monitor will work with any CCTV equipment, including DVRs.
| Monitor Specification | |
| Screen Size (diagonal) | 10.4 inch |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Native Resolution | 800×600 (native) |
| Maximum Resolution | 1920×1080 (maximum) |
| Scan Frequency (Hz) | 60-72 |
| Viewing Angle (degrees) | 130º x, 110º y |
| Brightness Ratio (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio | 400:1 |
| Backlight | CCFL |
| Video Inputs | HDMI, DVI, VGA, YPbPr, composite |
| Audio Outputs | <1.2W Internal Speaker |
| Touchscreen Technology | None |
| Input Power | DC 12V |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Mounting Options | VESA 75, Vertical Slot Mount |
| Contents Of Box | |
| Product | 1 x FA1045-NP/C |
| Connection Cables | 1x HDMI cable, 1x VGA cable, 1 x USB cable |
| Power Adaptor | 1x DC 12V plug (available in UK, US and EU style) |
| Mounts and stands | |
| Additional accessories | |
| Dimensions | |
| Height (mm) | 200 |
| Width (mm) | 226 |
| Depth (mm) | 39 |
| Weight (g) | 902 |
| Weight | 902 g |
|---|
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Lilliput 339 7″ Camera-Top Monitor (Black)
Lilliput 664/O/P 7″ On-Camera Monitor with HDMI Input/Output & Display Tools
Lilliput 664/P 7″ On-Camera Monitor with HDMI Input & Display Tools
Lilliput 665/O/P/WH 7″ Wireless HDMI Monitor
Lilliput FS7 7″ 4K HDMI/3G-SDI Monitor with L-Series Type Plate
- 7" 1920 x 1200 3G-SDI and HDMI Monitor
- Histogram / Aspect Markers / Peaking
- 500 cd/㎡ Brightness
- 1000:1 Contrast Ratio
- Includes Battery Plate and HDMI Cable
- Wide 7 to 24V Power Input
- 170° Viewing Angle
- False Color / Level Meter / Freeze
- DSLR / Exposure / Image Flip
- Includes Ball Shoe Mount and Sun Hood
Lilliput H7 7″ 4K HDMI Ultrabright On-Camera Monitor
Lilliput Q5 5.5″ Full HD On-Camera Monitor
Lilliput Q7-12G 7″ HD 12G-SDI/HDMI 2.0 Ultra-Bright On-Camera Monitor
- 7" 1920 x 1200 HDR & 3D LUT Monitor