Lilliput FA1046-NP/C – 10″ HDMI monitor
The Lilliput FA1046-NP/C is a 10.4″ 4:3 TFT LCD monitor with HDMI, DVI, VGA and Composite inputs.
PLEASE NOTE – BEFORE ORDERING
10 inch high definition screen
10 inch monitor with standard aspect ratio
The FA1046 is a 10 inch monitor with a 4:3 aspect ratio, similar to the regular 17″ or 19″ monitor you use with your desktop computer. The standard 4:3 aspect ratio is well suited to applications that require a non-wide screen aspect ratio, such as CCTV monitoring and certain broadcast applications.
HDMI, DVI, VGA, YPbPr, Composite and S-Video
Unique to the FA1046, it also features a YPbPr video input (which is used for receiving analogue component signals) and an S-Video input (popular with legacy AV equipment). We recommend the FA1046 to customers who plan to use their monitor with a range of AV equipment, as this 10 inch monitor is certain to support it.
Perfect CCTV monitor
You won’t find a more suitable CCTV monitor than the FA1046. The 4:3 aspect ratio and wide selection of video inputs means this 10 inch monitor will work with any CCTV equipment, including DVRs.
Desktop stand and VESA 75 mount
The built-in desktop stand allows customers to set up their FA1046 10 inch monitor right away. This is perfect for customers who want to set their 10 inch monitor up without making any mounts. The desktop stand can be detached allowing customers can mount their 10 inch monitor using the VESA 75 standard mounts.
| Monitor Specification | |
| Screen Size (diagonal) | 10.4 inch |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Native Resolution | 800×600 (native) |
| Maximum Resolution | 1920×1080 (maximum) |
| Viewing Angle (degrees) | 130º x, 110º y |
| Brightness Ratio (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio | 400:1 |
| Backlight | CCFL |
| Video Inputs | HDMI, DVI, VGA, YPbPr, S-Video, Composite |
| Audio Outputs | <1.2W Internal Speaker |
| Touchscreen Technology | None |
| Input Power | 12V DC |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Mounting Options | VESA 75, Vertical Slot Mount |
| Contents Of Box | |
| Product | 1 x FA1046-NP/C |
| Connection Cables | 1x HDMI cable, 1x VGA cable, 1 x USB cable |
| Power Adaptor | 1x DC 12V plug (available in UK, US and EU style) |
| Mounts and stands | Built in desktop stand |
| Additional accessories | 1x Full-function infrared remote control with battery |
| Dimensions | |
| Height (mm) | 200 |
| Width (mm) | 260 |
| Depth (mm) | 70 |
| Weight (g) | 1474 |
| Weight | 1474 g |
|---|
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Lilliput 663/O/P2 7″ LCD On-Camera HDMI Monitor
- 7" 1280 x 800 IPS LCD Display
- 800:1 Contrast Ratio
- HDMI, Component, Composite Inputs
- HDMI Loop Output
- Peaking, False Color, Histogram
- Customizable Front Panel Buttons
- Metal Chassis Sun Hood & Tally Light
- 3 x 1/4"-20 Threaded Mounting Holes
- Sony L & Canon LP-E6 Battery Plates
- V-Mount & Gold Mount Plate Adapter
Lilliput 664 7″ On-Camera Monitor with HDMI Input
Lilliput 664/W 7″ FPV Monitor for DJI Drones
- Works with DJI Drones
- 7" IPS 1280 x 800 Resolution Display
- Ultra-Bright & Sunlight-Readable Display
- 5.8 GHz AV Receiver Built In