Lilliput FA1000-NP/C/T 9.7″-Class XGA Touchscreen Monitor
- XGA (1024 x 768) Native Resolution
- 420 nits Brightness
- 900:1 Contrast Ratio
- Resistive Touchscreen
- HDMI & DVI Inputs
- VGA & Composite Input via SKS Connection
- Built-In 1W Speaker
- 9.7″ monitor with 4:3 aspect ratio for POS and signage use
- 1024 x 768 native resolution with support for up to 1920 x 1080
- IP62 dustproof and water-resistant rating for enhanced durability
- 5-wire resistive touchscreen for enhanced sensitivity and longevity
- 900:1 contrast ratio for augmented detail
- HDMI, DVI, VGA, and composite video input options
| Display Size |
9.7″
| Native Resolution |
1024 x 768
| Touchscreen Technology |
Resistive
| Inputs |
1x HDMI
1x DVI-I 1x Proprietary |
| Outputs |
1x 1/8″ / 3.5 mm (Analog Audio)
| USB I/O |
1x Mini-USB (Unspecified Version) (Control)
| Ethernet I/O |
No
| Built-In Speakers |
Yes, 1 W
| Media Card Reader |
No
| Display Size |
9.7″
| Panel Type |
LCD
| Aspect Ratio |
4:3
| Native Resolution |
1024 x 768
| Lighting System |
Edge-Lit LED
| Contrast Ratio |
900:1
| Response Time |
20 ms
| Viewing Angle (H x V) |
170 x 178°
| Screen Area |
7.74 x 5.81″ / 196.608 x 147.456 mm
| Dot Pitch |
0.192 x 0.192 mm
| Finish |
Anti-Glare / Matte
| Touchscreen Technology |
Resistive
| Hardness Rating |
3H
| TV Tuner |
| Inputs |
1x HDMI
1x DVI-I 1x Proprietary |
| Outputs |
| USB I/O |
| Ethernet I/O |
| Built-In Speakers |
Yes, 1 W
| Media Card Reader |
| Supported Languages |
English
Traditional Chinese |
| Operating Temperature |
32 to 122°F / 0 to 50°C
| Storage Temperature |
-13 to 149°F / -25 to 65°C
| Operating Humidity |
0 to 80%
| Power Consumption |
Typical: 10.0 W
| Environmental Resistance |
Dust/Water-Resistant (IP62)
| Dimensions |
9.2 x 7.6 x 1.1″ / 234.4 x 192.5 x 29 mm
| Weight |
22 oz / 625 g
| Package Weight |
4.95 lb / 2246 g
| Box Dimensions (LxWxH) |
10 x 8.3 x 5.2″
| Weight | 2246 g |
|---|
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Lilliput 339 7″ Camera-Top Monitor (Black)
Lilliput 663/O/P2 7″ LCD On-Camera HDMI Monitor
- 7" 1280 x 800 IPS LCD Display
- 800:1 Contrast Ratio
- HDMI, Component, Composite Inputs
- HDMI Loop Output
- Peaking, False Color, Histogram
- Customizable Front Panel Buttons
- Metal Chassis Sun Hood & Tally Light
- 3 x 1/4"-20 Threaded Mounting Holes
- Sony L & Canon LP-E6 Battery Plates
- V-Mount & Gold Mount Plate Adapter
Lilliput 665 7″ On-Camera HDMI Monitor
Lilliput 665/O/P Peaking Focus Video Monitor
- 7" 1024 x 600 TFT LED Backlit Display
- HDMI & Composite Output
- Metal Chassis & Sun Hood
- V-Mount & Gold-Mount Plate Bracket
Lilliput A7S 7″ Full HD Monitor with 4K Support (Red Case)
Lilliput HT7S 7″ On-Camera Control Monitor with LANC Camera Control
- 1920 x 1200 Native Touchscreen
- Supports up to DCI 4K Input
- 2000 cd/m² Brightness, HDR Support
- 1200:1 Contrast Ratio, 16:10 Aspect
- HDMI 2.0/3G-SDI Inputs/Outputs
- Hot-Swap Dual L-Series Battery Plate
- HDR Support, Load 3D LUTs via USB
- 1 x Speaker, 1 x Headphone Jack
- 3 x 1/4"-20 Mounting Threads
- 180° Tilting Shoe Mount
Lilliput Q5 5.5″ Full HD On-Camera Monitor
Lilliput Q7-12G 7″ HD 12G-SDI/HDMI 2.0 Ultra-Bright On-Camera Monitor
- 7" 1920 x 1200 HDR & 3D LUT Monitor