Lilliput FA1011-NP/C – 10.1″ HDMI monitor
10 inch high definition widescreen
10″ monitor with widescreen aspect ratio
Enhanced colour definition
Natively high resolution
Range of inputs
Different mounting options
| Monitor Specification | |
| Screen Size (diagonal) | 10.1 inch |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1024×600 (native) |
| Maximum Resolution | 1920×1080 (maximum) |
| Pixel Pitch (mm) | 0.21525×0.21525 |
| Scan Frequency (Hz) | 60-72 |
| Response Time (ms) | 20 |
| Viewing Angle (degrees) | 140º x, 110º y |
| Brightness Ratio (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Backlight | LED |
| Video Inputs | HDMI, DVI, VGA, composite |
| Audio Outputs | Internal Speaker |
| Touchscreen Technology | None |
| Input Power | DC 12V |
| Operating Temperature | -0 to 50 deg C |
| Mounting Options | VESA 75, desktop stand |
| Contents Of Box | |
| Product | 1 x FA1011-NP/C monitor |
| Connection Cables | 1x HDMI cable, 1x Composite break-out cable, 1x VGA breakout cable |
| Power Adaptor | 1x DC 12V plug (available in UK, US and EU style) |
| Mounts and stands | Built in desktop stand |
| Additional accessories | 1x Full-function infrared remote control with battery |
| Dimensions | |
| Height (mm) | 163 |
| Width (mm) | 235 |
| Depth (mm) | 35 |
| Weight (g) | 1166 |
| Weight | 1166 g |
|---|
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Lilliput 663/O/P2 7″ LCD On-Camera HDMI Monitor
- 7" 1280 x 800 IPS LCD Display
- 800:1 Contrast Ratio
- HDMI, Component, Composite Inputs
- HDMI Loop Output
- Peaking, False Color, Histogram
- Customizable Front Panel Buttons
- Metal Chassis Sun Hood & Tally Light
- 3 x 1/4"-20 Threaded Mounting Holes
- Sony L & Canon LP-E6 Battery Plates
- V-Mount & Gold Mount Plate Adapter
Lilliput 663/S2 7″ LCD On-Camera 3G-SDI / HDMI Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- HDMI, Component, SDI, Composite Inputs
- HDMI Loop Output
Lilliput 664/W 7″ FPV Monitor for DJI Drones
- Works with DJI Drones
- 7" IPS 1280 x 800 Resolution Display
- Ultra-Bright & Sunlight-Readable Display
- 5.8 GHz AV Receiver Built In
- Reception Range of up to 1.2 Miles
- 1 x HDMI & 1 x Composite AV Inputs
- Static Display on Lost or Weak Signals
- Auto-Switching NTSC/PAL AV Receiver
- 89° Viewing Angle
- 3H Screen Protection
Lilliput 665/O – 7″ HDMI field monitor
Lilliput 665/O/P/WH 7″ Wireless HDMI Monitor
Lilliput 665/P 7″ On-Camera HDMI Monitor
Lilliput 665/S 7″ Monitor
Lilliput T5U 5″ Livestreaming On-Camera Touchscreen Monitor
- 5" IPS 1920 x 1080 HDMI Monitor